Kategorie

Verseo CSS FAQ

Jak powstał ogólnodostępny program CSS?

W 2007 roku powstała platforma Google Zakupy, która prowadziła ruch z wyszukiwarki do sklepów internetowych. Problem polegał na tym, że nowy system został całkowicie podporządkowany jego twórcom. Odpowiadali oni absolutnie za wszystkie przekierowania, więc nie było mowy o jakiejkolwiek konkurencji. Komisja Europejska wyraziła sprzeciw wobec takiego stanu rzeczy i dążyła do udostępnienia platformy innym podmiotom. Długi i żmudny proces dobiegł końca w 2017 roku. Władze Google musiały zapłacić 2,4 miliarda dolarów kary, a także otworzyć swój ekosystem. W ten sposób powstał ogólnodostępny program CSS, który obecnie stoi otworem przed wszystkimi zainteresowanymi.


Jak wygląda CSS?

CSS można w uproszczeniu określić jako połączenie reklamy produktowej i porównywarki cen. System zbiera oferty z różnych sklepów internetowych, a następnie kieruje do nich użytkowników. Moduł zakupowy zawsze wyświetla się na samej górze wyników wyszukiwania.


Kim jest partner CSS?

Obecnie każda firma może zostać partnerem CSS, a tym samym przedstawiać reklamy produktowe w imieniu sklepów internetowych. Kreacje wyglądają podobnie jak w przeszłości. Jedyna znacząca różnica polega na tym, że zamiast frazy "przez Google" pojawia się nazwa CSS pośredniczącego w procesie zakupowym, na przykład "przez Verseo CSS". Kliknięcie w miniaturkę powoduje przekierowanie na witrynę sklepu internetowego.


W jak ich krajach można korzystać z pomocy partnera CSS?

Partnerzy CSS mogą tworzyć reklamy produktowe w imieniu sklepów internetowych na terenie Szwajcarii oraz w krajach należących do Europejskiej Strefy Ekonomicznej. Obecnie usługa jest dostępna w następujących krajach: Belgia, Dania, Niemcy, Finlandia, Francja, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Austria, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Hiszpania, Czechy, Szwecja, Szwajcaria oraz Wielka Brytania.


Gdzie znaleźć więcej informacji na temat Google CSS?

Publikacje na ten temat możesz znaleźć na blogu Verseo, na stronie wsparcia Google, a także na witrynie poświęconej w całości programowi CSS.


Dlaczego opłaca się skorzystać z oferty CSS?

Wykorzystanie innego CSS niż Google Shopping pozwala na pominięcie marży google. Oznacza to w praktyce prowadzenie kampanii przy kosztach zmniejszonych o 20%. Prognozy wykazują, że takie warunki zostaną utrzymane na dłużej (Google jest zobligowane wyrokiem Komisji Europejskiej). Tym samym skorzystanie z usług partnera CSS opłaca się bardziej niż korzystanie z pośrednictwa Google. Warto uwzględnić to w swojej strategii marketingowej.


Czy można jednocześnie korzystać z kilku CSS?

Partner CSS może publikować reklamy produktowe w imieniu właścicieli sklepów internetowych. W tej chwili można równolegle korzystać z wielu CSS. W takiej sytuacji powstaje kilka kont Merchant Center oraz kampanie, które wyświetlają reklamy powiązanych sklepów internetowych.


Czy warto jednocześnie korzystać z kilku CSS?

Nie można wskazać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ działanie CSS jest uzależnione od wielu czynników. W związku z tym mamy indywidualne podejście do każdego klienta. Skontaktuj się z nami, weźmiemy pod uwagę wszystkie warunki i znajdziemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.


Jak podłączyć się do Verseo CSS?

Po pierwsze Twój Merchant Center musi zostać podpięty do naszej platformy CSS. Poza tym wszystkie reklamowane produkty należy przyporządkować do naszej porównywarki. Jeżeli nie prowadziłeś wcześniej działań w Google Ads, jesteśmy w stanie stworzyć od podstaw Merchant Center oraz podpiąć Twój sklep internetowy do Verseo CSS.


Czy podpięcie Merchant Center pod Verseo CSS wiąże się z jakimiś konsekwencjami?

Cały proces nie generuje żadnego zagrożenia. Zadbamy, by przebieg trwających kampanii nie zostanie zakłócony.


Czy po uruchomieniu usługi CSS mogę nadal samodzielnie zarządzać swoimi kampaniami?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś w dalszym ciągu prowadził swoje kampanie. W zupełności wystarczy nam, że powiążesz swój Merchant Center z naszym CSS. Poza tym nie potrzebujemy już żadnych danych dostępowych. Wówczas zarządzanie kampaniami pozostanie w Twoich rękach, a my skupimy się na obsłudze CSS.


Czy stracę wsparcie Google jeśli zlecę agencji zarządzanie moim CSS?

Nie ma powodu do obaw. Gwarantujemy ciągłość współpracy pomiędzy Twoją firmą a działem wsparcia Google. Podpięcie do CSS nie ma żadnego wpływu na współpracę z Google.


Czy Verseo może przejąć zarządzanie moimi kampaniami?

Oczywiście, oferujemy kompleksowe usługi w środowisku Google. Skontaktuj się z nami, aby omówić szczegóły współpracy.


Jak działa 20% zniżki na stawki CPC?

Dzięki wsparciu Verseo CSS Twoje stawki CPC nie zostaną obciążone marżą Google, która wynosi 20%. Taki efekt jest możliwy dzięki pominięciu marży narzucanej przez Google. Kampanie zakupowe działają w oparciu o aukcje, w których reklamodawca określa proponowaną stawkę CPC. W praktyce oznacza to, że każda złotówka zostanie przez nas wykorzystana w 100%. Przy współpracy z Google wykorzystałbyś tylko 80 groszy ze złotówki. Tym samym możesz skutecznie zarządzać Twoim budżetem.


W jaki sposób zostanie naliczona zniżka 20%?

Należy mieć na uwadze, że wygenerowane oszczędności nie zostaną ani zwrócone na Twoje konto, ani wyświetlone w panelu Google Ads. Rabat działa w oparciu o pominięcie marży Google. Po prostu w tym samym budżecie uda się uzyskać więcej kliknięć niż w przypadku korzystania z Google CSS.


Mam obecnie kampanie Smart bidding/CPA/ROAS, czy nadal mogę korzystać z CSS?

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie prowadzić kampanie i korzystać z CSS.


Czy muszę udostępnić Verseo CSS swoje dane?

Nie ma potrzeby, abyś udostępniał nam swoje dane. Wdrożenie następuje poprzez połączenie twojego Google Merchant Center z naszym CSS. Tym samym nie uzyskujemy dostępu do twoich kont Google Ads, Google Merchant Center, Google Analytics ani jakichkolwiek innych aplikacji.


Czy sposób przeprowadzania kampanii będzie różnić się od dotychczasowych działań?

Utrzymasz pełną kontrolę nad swoimi dotychczasowymi kampaniami. W panelu Google Ads nadal będziesz mógł dokonywać zmian w ustawieniach oraz optymalizacji reklam. Usługa porównywania cen pełni jedynie rolę pośrednika podczas publikowania twoich reklam w wyszukiwarce.


Czy moje reklamy ulegną zmianie ze względu na używanie Verseo CSS Verseo?

Jedyną widoczną zmianą dla klienta jest link w reklamie produktowej. Odnośnik "przez Google" zostanie zamieniony na "przez Verseo CSS", czyli nazwę naszej porównywarki. Pozostałe elementy reklamy (zdjęcie, tytuł, marka, cena) będą wyglądać identycznie, jak w przypadku korzystania z usługi porównywania cen Google. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe dzięki wykorzystaniu tego samego konta Merchant Center i pliku produktowego.


Czy trzeba założyć nowe konto Merchant Center?

Nie ma takiej konieczności. Istnieje możliwość dostosowania istniejącego konta Merchant Center do usługi porównywania cen.